“Prima Consulting” şirkəti Təhsil Tələbə Krediti Fondunun fəaliyyəti ilə bağlı ictimai rəy sorğusu və sosioloji tədqiqat layihəsini uğurla başa vurdu.
Tədqiqat Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Şəki, Lənkəran, Mingəçevir, Quba və Şamaxı da daxil olmaqla bütün ölkə ərazisini əhatə edib. Sorğu anketi 11, 4 kateqoriya üzrə keçirilən 16 fokus-qrup dəyərləndirmə isə ümumilkdə 43 sualdan ibarət olub. Sorğuda TTK-dan yararlanmış 6 min tələbənin, həmçinin paytaxt və bölgələrdə keçirilən 16 fokus-qrup dəyərləndirmə çərcivəsində iştirak edən 343 nəfərin fikr və rəyi qeydə alınıb.
Analitik hesabatda TTKF-nin formalaşması, təkamülü və inkişaf dinamikası ilə bağlı proseslərin qısa dəyərləndirilməsi əksini tapıb. Bundan başqa təhsil tələbə kreditinin verilməsində mövcud vəziyyət, beynəlxalq təcrübə və perspektivlərin öyrənilməsinin nəticələri qeyd olunub.
Təhsil Tələbə Krediti Fondunun təşəbbüsü ilə “Prima Consulting” şirkəti tərəfindən həyata keçirilən ictimai-sosioloji sorğu layihəsi Fondun fəaliyyəti, məmnunluq və əlçatanlığı ilə bağlı aparılan tədqiqatlar sırasında ilklərdən hesab edilə bilər. Layihənin məqsədi TTK-nın verilməsi sahəsində mövcud vəziyyətin dərindən öyrənilməsi ilə bu sahədə görülən işlərin daha da təkmilləşdirilməsinin yollarını müəyyənləşdirməkdir.
Qeyd edək ki, analitik hesabat TTK-dan yararlanmış tələbələrin, onların valideynlərinin, təhsil müəssisələrinin əməkdaşları, eləcə də ölkəmizdə müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən bir sıra ekspertlərin fikirləri, təklifləri və tövsiyələri əsasında hazırlanıb.

“Prima Consulting” has successfully completed a public opinion survey and sociological study of the activities of the Education Student Loan Fund.
The study covered the entire territory of the country, including Baku, Sumgayit, Ganja, Sheki, Lankaran, Mingachevir, Guba and Shamakhi. The survey consisted of 11 questions, and 16 focus group evaluations in 4 categories included a total of 43 questions. The survey recorded the opinions and opinions of 6,000 students who used the TTC, as well as 343 people who participated in 16 focus group assessments conducted in the capital and regions.
The analytical report reflects a brief assessment of the processes associated with the formation, evolution and dynamics of the development of the TTCF. In addition, the results of studying the current situation, international experience and prospects for providing educational student loans were mentioned.
The social and sociological research project implemented by “Prima Consulting” on the initiative of the Education Student Loan Fund can be considered one of the first surveys of the Fund’s activities, satisfaction and accessibility. The aim of the project is to identify ways to further improve the work carried out in this area, through an in-depth study of the current situation in the field of TTC provision.
It should be noted that the analytical report was prepared on the basis of the opinions, suggestions and recommendations of students who used the services of the TTK, their parents, employees of educational institutions, as well as a number of specialists working in various areas of our country.