Məhkəmələr üçün fiziki infrastruktur və elektron arxiv işinin inkişafı
Azərbaycan hüquqi və ədliyyə xidmətlərinin göstərilməsini və onlara çıxışı yaxşılaşdırmaq, ədliyyə sisteminin şəffaflığını və səmərəliliyini artırmaq üçün Beynəlxalq Yenidənqurma və İnkişaf Bankından (BYİB) kredit alıb. Qısa müddət ərzində Azərbaycanın Sovet İttifaqından miras qalmış hüquq və məhkəmə sistemi əsaslı şəkildə müasirləşdirilib və bu proses davam etdirilir.
Tapşırıqın məqsədi Ədliyyə Nazirliyinə (ƏN) (i) məhkəmələrdə fiziki arxivləşdirmənin təhlilində kömək etməkdir; (ii) məhkəmə işlərinin və digər sənədlərin fiziki arxivləşdirilməsi prosesinin təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş tövsiyələr və tədbirlər kompleksinin hazırlanması; və (iii) funksional və texniki tələblərin hazırlanması da daxil olmaqla məhkəmələr üçün elektron arxiv sisteminin inkişafı.
• Nəticələrin hazırlanmasında layihə komandasına dəstək;
• Layihə komandası üçün yerli ekspertlərin təmin edilməsi;
• Layihə müddətində yerli logistika, rabitə və digər inzibati dəstəyin təmin edilməsi;
• Layihənin həyata keçirilməsi üçün maraqlı tərəflər, əlaqəli qurumlar və qurumlarla görüşlərin təşkili;

Physical infrastructure and development of electronic archiving for courts
Azerbaijan has obtained a loan from the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) to improve the delivery of, and access to, legal and justice services, and to improve the transparency and efficiency of the justice system. Within a short period of time, Azerbaijan’s legal and judicial system, inherited from the Soviet Union, has been substantially modernized and this process is continuing.
The objective of the assignment is to assist the Ministry of Justice (MOJ) in (i) analysis of the physical archiving in the courts; (ii) developing a set of recommendations and measures aimed to improve the process of the physical archiving of the court’s cases and other documentation; and (iii) development of electronic archiving system for courts including preparation of the functional and technical requirements.
• Support the Project team in developing deliverables;
• Providing local experts for the Project team;
• Providing local logistics, communication, and other administrative support during the project period;
• Arraigning meetings with stakeholders, associated institutions, and entities for the implementation of the project;