Mediasiya ilə tanışlıq və Hüquq Peşəsinin Gücləndirilməsi
Azərbaycanda vasitəçilik kimi ADR mexanizmlərini təmin etmək üçün mövcud razılaşmalar praktikada mövcud deyil, qeyri-rəsmi praktikada aydın qaydalar yoxdur, buna görə də reputasiya riskləri yarana bilər. Pilot vasitəçilik mərkəzinin yaradılması bu məsələləri həll edəcək və Azərbaycanda ADR gündəmini irəli aparmaq üçün dəyərli fikirlər verəcək.
Tapşırıqın məqsədi Ədliyyə Nazirliyinə (ƏN) Bakı Şəhəri Yasamal Rayon Məhkəməsində pilot vasitəçilik mərkəzinin yaradılmasında, pilotun nəticələrinin qiymətləndirilməsində və Ədliyyə Nazirliyi, hüquq peşəsi və hüquqşünaslıq potensialının gücləndirilməsi üçün addımların müəyyən edilməsində kömək etməkdir. Azərbaycanda vasitəçiliyin tətbiqinin asanlaşdırılmasında digər maraqlı tərəflər.
• Layihə komandasına yerli icra və zəruri layihə fəaliyyətlərində dəstək olmaq;
• Layihə komandası üçün yerli ekspertlərin təmin edilməsi;
• Layihə müddətində yerli logistika və inzibati dəstəyin təmin edilməsi;
• Səyahət və yaşayış yerlərinin təşkilində, həmçinin beynəlxalq məsləhətçilər üçün ofis sahəsi və ləvazimatların təmin edilməsində Layihə komandasına dəstək olmaq;
• Layihənin həyata keçirilməsi üçün maraqlı tərəflər, əlaqəli qurumlar və qurumlarla görüşlərin təşkili;

Introducing Mediation and Strengthening Legal Profession
Existing arrangements to provide ADR mechanisms, such as mediation, in Azerbaijan do not exist in practice, informal practices lack clear regulations, hence reputational risks may occur. Setting up a pilot mediation center will address these issues and provide valuable insights in moving the ADR agenda forward in Azerbaijan.
The objective of the assignment is to assist the Ministry of Justice (MOJ) in establishing a pilot mediation center at the Baku City Yasamal District Court, evaluating the results from the pilot and identifying steps to strengthen the capacity of the MOJ, the legal profession and other stakeholders in facilitating the introduction of mediation in Azerbaijan.
• Support the Project team in local implementation and necessary project activities;
• Providing local experts for the Project team;
• Provide local logistics and administrative support during the project period;
• Support the Project team in arraigning travel & accommodation, as well as provision of office space and supplies for the international consultants;
• Arraigning meetings with stakeholders, associated institutions, and entities for the implementation of the project;