Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi
Şərq Tərəfdaşlığı Ölkələrində Auditin və Hesabatın Gücləndirilməsi (STAREP) 2013-2018-ci illər ərzində Dünya Bankının Maliyyə Hesabatları İslahatları Mərkəzi (CFRR) tərəfindən qabaqcıl beynəlxalq təcrübələr və Aİ standartları ilə həyata keçirilən regional proqramdır. STAREP regional təcrübələr birliyində iştirakçı ölkələrlə ortaq problemlərə ümumi yanaşmalar və həll yollarını müəyyən etmək, həmçinin Aİ və müvafiq qlobal həmyaşıd institutları ilə əməkdaşlığı asanlaşdırmaq üçün daha geniş əlaqələr saxlanılmasına xidmət edir.
Mühasibat Uçotu Təhsili İslahatı STAREP-in diqqət mərkəzində olan sahələrdən biridir. Layihənin ümumi məqsədi universitetlərin, peşəkar mühasibat orqanlarının, auditorlar palatalarının və tənzimləyicilərin üzləşdiyi ümumi problemlərə diqqət yetirməklə mühasibat uçotu təhsili sistemlərində islahatların aparılması və təkmilləşdirilməsi səylərini asanlaşdırmaqdır.
Prima tərəfindən yerinə yetirilən tapşırıqlar
- Mövcud tədris materiallarının maliyyə hesabatları və vergitutma üzrə imtahan dəstlərinin yenilənməsi və STAREP Proqramının kontekstinə uyğunlaşdırılması üçün tələb olunan zəruri yeniləmələr üçün boşluqların təhlili;
- Maliyyə Hesabatlarında müəyyən edilmiş materialları (tədris mətnləri) və müəyyən edilmiş imtahan dəstlərini ingilis dilindən Azərbaycan dilinə peşəkar şəkildə tərcümə etmək;
- Vergi Məcəlləsinin cari versiyası, mövcud ARPA proqramı və ARPA tərəfindən təqdim ediləcək sualların hazırlanması proseduru əsasında minimum 300 sual daxil olmaqla, Yerli Vergi Hesabatında imtahan dəstini hazırlamaq.

Small and Medium Business Development Agency
Strengthening Auditing and Reporting in the Countries of the Eastern Partnership (STAREP) is a regional program implemented by the World Bank’s Centre for Financial Reporting Reform (CFRR) during 2013 – 2018 with the international best practices and EU standards. STAREP engages with participating countries at the regional community of practices, as well as locally with wider groups of stakeholders to identify common approaches and solutions to the shared challenges, as well as facilitate collaboration with EU and relevant global peer institutions.
Accounting Education Reform is one of STAREP focus areas. The overall objective of the project is to facilitate efforts to reform and upgrade accounting education systems by focusing on the common challenges faced by universities, professional accounting bodies, chambers of auditors, and regulators.
Assignments delivered by Prima
• Gap analysis of the existing study materials and examination kits on financial reporting and taxation for necessary updates required to bring them up to date and in line with the context of STAREP Program;
• Identify proper source for an updated of Financial Reporting course materials that are up to date on International Financial Reporting Standards (2017);
• Professionally translate identified materials (study texts) and identified examinations kits in Financial Reporting from English to Azeri;
• Prepare an examination kit in Local Tax Reporting, including minimum 300 questions based on the current version of the Tax Code, existing ARPA syllabus and questions development procedure to be provided by ARPA.